Raft.cz

Tisk z adresy http://www.raft.eu/Clanek-Vodacke-organizace-varuji-pred-alkoholem-na-vode.aspx?ID_P=155 ID_clanku=1809
- Reklama -
Půjčování lodí na řece Nysa Klodska

Vodácké organizace varují před alkoholem na vodě

Zobrazujete samostatné vlákno diskuse.
Zpět na zobrazit celý článek

Diskuse nad článkem

Jako obvykle
Petr C.
14.07.2016 17:31
Naši zákonodárci jako obvykle vylili s vaničkou dítě.
Proč bych si nemohl dát na dovolené trochu něčeho alkoholického? 18 mi už bylo ..... v minulém století Smajlík .
Stačí když většinu roku musím střízlivý, protože klíčky od auta nenosím jenom v kapse u pyžama, jinak pořád a ztráta ŘP je pro mě ztráta profesní kvalifikace.
Z pohledu Moraváka alkohol k zábavě prostě patří. Ne že by to bez něj nešlo, ale s ním to jde určitě lépe.

Kvůli pitomcům budou buzerováni všichni.
A proč vlastně?
Na to, že každý rok na vodu vyrazí desítky tisíc lidí, přičemž velká část jsou začátečníci a neumětelové (taky jsem býval a ještě si to pamatuju) a utopí se jich 3-5, tak to není až tak špatné. Nejvyšší počet byl myslím 8 lidí za rok.
A z těch několika lidí se jenom část utopí kvůli tomu, že byli ožralí. Zbytek padá na vrub spíš haurování a nezvládnutého adrenalinu při jízdě do rizikových míst, za povodní a podobných stavů a falešným pocitům bezpečnosti na raftu. I když alkohol tomu pomáhá, spousta lidí to zvládne i za střízliva.
Na vodě se chlastalo co já pamatuju(tj. od r. 1995) a předtím určitě taky. Problém je spíše v nedostatku sebekázně u lidí a chybějícím pocitu zodpovědnosti a vědomí, že se může něco stát a už to nepůjde vrátit.
Život není počítačová hra a nemá funkci New game ani Restart mission.
Že alkohol u části lidí odblokuje vytvořené civilizační zábrany, je fakt, ale opět to záleží na člověku.
Problém jsou uřvaní a bordel dělající lidi v kempech, to je taky o výchově a o sebekázni.

Na silnici taky většinu nehod způsobí střízliví řidiči.
Ani se nedá tvrdit, že by opilci způsobovali nehody s nejvážnějšími následky, pokud se k tomu nepřidruží jízda bez pásů a výrazně nepřiměřená rychlost.

Á propos, rychlost. Onehdá jsme tu řešili rychlost plavby kánoe, která sotva převyšuje rychlost chůze, takže vodák má na vyřešení situace přibližně stejné podmínky jako člověk jdoucí pěšky.
Srovnávat ho s řidičem auta, jedoucím 20-30m/s je poněkud mimo, tam je neporovnatelně kratší reakční doba a ta tuna a půl (i více) plechu nadělá daleko více škody. Ne že bych neopatrnou jízdou na kánoi nemohl nikomu ublížit, můžu, ale u auta či motorového plavidla je to riziko daleko vyšší.

Na Jižní Moravě před řádově 10-15 lety vybudovali síť tzv. vinařských cyklostezek, spojujících místa, kde si člověk může dát pár pohárků vína v původním prostředí sklepů. No a poslední dobou začala Policie stíhal i alkohol na kole, čímž tuto myšlenku úplně postavila na hlavu. Nejde jen o cyklostezky, jak má člověk do hospody jezdit, když ne na kole?
Dokonce mi teď známí tvrdili, že se při zachycení cyklistovi pod vlivem odebírá i ŘP, pokud ho má, ačkoliv auto neřídil a to stojí někde zaparkováno u domu nebo v garáži. Což už je úplná zhovadilost. Ale nemám to ověřeno.

Odpovědět na reakci
Pravidla diskuse: Prosím o zápis jen takových reakcí, které nepoužívají vulgární či jiná neslušná slova. Odkazy zadávejte ve tvaru http://www.neco.cz s mezerou před a na konci adresy.
Nejste přihlášen/a! Přihlašte se nebo se zaregistrujte a získejte další výhody.
nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu
Reklama Půjčovna lodí Metuje na polských řekách