Raft.cz

Tisk z adresy http://www.raft.eu/forum-Vir-o-velikonocich.aspx?ID_prispevku=4552
- Reklama -
Půjčování lodí na řece Nysa Klodska

Diskusní fórum Vir o velikonocich

Vir o velikonocich
Vladimír
06.04.2020 20:07 | řeka: Svratka,
Paddleři a paddlerky, Vir je plnej, podle diagramu na www.pmo.cz pouští každý den , chystám se o Velikonocích toho využít, nechce se mi tam být sám. Kdo se přidá a který dny - já se prizpusobim
Re: Vir o velikonocich
kavol
06.04.2020 22:32 | řeka: Svratka,
hele apríla už bylo ... v neděli jsem koukal, mělčiny pod mostem v Tišnově úplně na suchu

nevím, na kterej "diagram" koukáš, ale za poslední tejden vidím jak na odtoku z jedničky, tak i pod dvojkou maximálně asi 2,6 kubíku, na tom se moc nesvezeš ...
Re: Vir o velikonocich
Vladimír
07.04.2020 1:45 | řeka: Svratka,
Chytrý rejpaly miluji. Zejména pozorovatele kachen v Tišnově. Tak se podívej na kolísání hladin u jedničky o ca. 3 cm ráno i večer. A věz ty vědmo, že existuje telefon na dispečink EON, kde Ti - kdxyž jsi slušný a ne samochytrý, sdělí každý den po 14 hod jak budou pouštět další den. Vyjímka je v pátek, kdy po 14 hod znají plán pouštění na celý víkend. To víš, že ti číslo neprozradím, ono se Ti jednou objeví v Tišnově pod mostem, když se budeš pečlivě každý den dívat.
Re: Vir o velikonocich
kavol
07.04.2020 9:27 | řeka: Svratka,
taky tě miluju 😂

hele, já nevím a nebudu hledat či počítat, jakou má Vír plochu, abych pak někde z grafu zjišťoval, jak rychle klesá hladina, a dopočitával z toho odtok

já koukám na www.pmo.cz/portal/nadrze/cz/me... a tam za poslední týden vidím na grafu odtoku maximální hodnotu asi 2,6 kubíku

takže se pojďme bavit o této hodnotě, protože aspoň trochu zkušený vodák si dovede představit, kolik tak asi vody v korytě to je a jak se na tom sveze, kdežto na klesající hladině v nádrži se moc nesveze[*]

a já jsem přesvědčen, že pod tři kubíky se nedá rozumně jezdit ani na kanále, natož dál po řece

pak je tedy ještě možnost, že se na zmíněném dispečinku člověk dozví o špičce, kdy toho teče víc, ale tak krátko, že se to v grafu odtoku neprojeví (v tom případě ale už vůbec nechápu, jakým způsobem to lze veštit z kolísání hladiny, jehož graf je vyhlazenější než graf odtoku)

to by ovšem muselo být tak max 20 minut, což a) nevím, komu by stálo za to vůbec lézt do lodi, nemluvě o dopravě, pokud nebydlí hned vedle, b) za 20 minut se ten kanál sotva tak naplní

když slezeš ze svého namyšleného oblaku, můžeš nás - neb jistě nejsem jediný, koho by využití Svratky zajímalo - poučit, kde dělám v úvaze chybu

pokud se dobře pamatuju, bavili jsme se tu kdysi na téma ježdění na vlnách z elektráren, a ta čísla použitelného průtoku byla nějakých 5 kubíků z jedničky a 8 (info o řece zde uvádí 10) ze dvojky

ale samozřejmě paměť je chabá a mýliti se je lidské, takže se těším, že tu rozebereš spíše ty vodní poměry, což bude dalším vodákům zajisté užitečnější, nežli povýšené kecy o utajovaných telefonních číslech

[*] nemohu si odpustit poznámku - pokud se bavíme o poklesu 3 cm v řádu hodin, jiný fofr je to třeba na Dalešicích, když zaberou a jde to v desítkách centimetrů, při zpětném chodu to místy docela hezky teče i v protisměru 😉
Re: Vir o velikonocich
Vladimír
07.04.2020 10:10 | řeka: Svratka,
Jezdím tam už víc než 15 let a kromě absolutního nedostatku vody v nádrži vloni obvykle pouští ráno 7 - 9 nebo 10 a pak večer 19 - 21 , 22.
Když pouští, tak 10 - 12 z jedničky a mám na mysli ježdění jen na slalomce. Však přijeď, v neděli ráno tam budu - pár kluků mám už domluvených.
Re: Vir o velikonocich
kavol
07.04.2020 12:56 | řeka: Svratka,
bohužel paměť Hydry tak daleko nesahá, rok 2005 na Vír I nedává, ale třeba před pěti lety v tomto období byl stabilní odtok na úrovni 6,13 m^3/s a ranní a večerní špičky cca 10-11

proti tomu je aktuálních 1,36 se špičkou 1,97 někde úplně jinde

pokud máš přislíbeno, že v neděli ráno pustí 10-12, tak to by byl pěkný stav a přeju, ať si dobře zablbnete - pro mě to není, ale možná bych se ještě poinformoval, jestli to převedou přes vyrovnávačku (spodní elektrárna často také běží) a vzal děcka někam níž

nicméně tedy doposavadní průtoky poslední týden jsou sotva pětinové, takže bych si dovolil stále nesouhlasit s tím "pouští každý den" - ty aktuální hodnoty průtoku prostě nestačí
Re: Vir o velikonocich
Vladimir
07.04.2020 18:58 | řeka: Svratka,
Zdar, nejsem zrovna hádavý typ, ale obul ses do mne tak prudce, že emoce převládli. Když mrkneš na www.pmo.cz na stavy na nádržích na Vír 1 , ale jen kurzorem a neotevřeš to, tak je tam odkaz, že hodnoty odtoku jsou z Vír p.v.n., takže z vyrovnávačky. Vír 1 fakt pouští dvakrát denně na 2 - 3 hod naplno, aby pohnuly turbinou a EON dostal svou elektriku. A podle stavu vody je to od 8 do 12 m3.
Opravdu to mám vyzkoušený. Pod 10 m3 nemá cenu se tam placatit, 2 m3 jdou vedle do MVE . Průběžně pak tečou ty 2,5 m3. A fakt jsem nechtěl vyvolávat apríl. To kolísání hladiny jsou ty odtoky, a jistota je opravdu na dispečinku EON. Jenže to číslo už nedáváme každému, našli se blbci, který na ně byli asertivně arogantní a chlapi tam byli pak nasraní. Takže já to fakt vidím na pátek ráno a neděli ráno a předtím to samozřejmě na dispečinku prověřím. Kdybys chtěl, tak přijeď, potvrzení pouštění dám sem. Jo a ty asi myslíš pouštění na splavení celé řeky až do Borače a dál a to fakt je výjimečný stav, to jsem neměl na mysli, co zmiňuji, se týká jen slalomky pod Vír 1. Čau
Re: Vir o velikonocich
kavol
07.04.2020 22:28 | řeka: Svratka,
no vidíš, to se mělo říct hned, že jsou to tydýti, a že když na stránce "VD Vír I" uvádí odtok, tak to není odtok z Vír I, přestože to maj v jedný tabulce s hladinou v nádrži

ještě jsem schválně koukal, že na ČHMÚ uvádí "Vír pod vyrovnávací nádrží" a na PMo mají zvlášť "LG Vír-pod přehr." a zvlášť "VD Vír I", přičemž grafy se liší, takže mě fakt nenapadlo, že Vír I není Vír I

... a není mi teda vůbec jasný, jak v z jednoho místa můžou mít dva různý grafy? - nejvýraznější to je asi 3.4., na www.pmo.cz/portal/nadrze/cz/me... je ráno špička na 2,6 m^3/s, kdežto na www.pmo.cz/portal/sap/cz/meren... je přesně v tu dobu naopak propad na 1,5 m^3/s

mno, takže se shodnem, že kanál chce opravdu významně víc vody, než uvádí současný stav PMo, a já jsem poučen, že data PMo uváděná u Vír I jsou nesmysl, za což děkuji

- ještě by to chtělo tuto informaci trošku zpropagovat, nebo ideálně přesvědčit PMo, ať si s tím něco udělaj
Vír 6.62020
Jarek
07.06.2020 0:27 | řeka: Svratka,
Tak jsem včera volal na dispečink PMO a bylo mi řečeno, že Vír 1 bude dnes (6.6.) pouštět od 8 do 10 h (a potom ještě 2 h večer) 9,6 m3/sec. 2x jsem se letos na kanále pod Vírem 1 svezl - bylo to pokaždé s vodáky z Brna, kteří vodu měli prý domluvenou (akorát mě neuměli říci s kým). My jsme se dnes nesvezli, slibovaných 9 kubíků neteklo ani pod návratem náhonu protékajícího fabrikou a kanál zůstal celou dobu bez vody. Můžete mě někdo znalý, prosím, prozradit - s kým vodu na dispčinku domlouváte, aby nakonec opravdu vodácky využitelně kanálem tekla? Dík
nebezpečnéjezy.cz suchéjezy.cz Asociace vodní turistiky a sportu
 
17.06.26
V rámci vyhlášené přírodní rezervace na Ploučnici je od Borečku po železniční most u zst. Vlčí Důl - Dobranov zakázáno splouvat Ploučnici v období od 1. dubna do 31. července v době mimo 8. až 19. hodinu.
15.06.26
Pozor v Turnově, kde budou probíhat povodňové opravy. Po dobu prací na VD Turnov II (MVE Shořalý mlýn) bude probíhat mimořádná manipulace na vakovém jezu se snížením hladiny v nadjezí maximálně o 30 cm; jezová zdrž nebude vypuštěna. Koridor pro přenášení lodí okolo stavby v podjezí bude vyznačen cedulemi. Práce na VD Turnov I (Dolánky) budou probíhat mimo vodáckou sezónu.
09.06.26
Na dolní Ohři pod Žatce se bude rekonstruovat železniční most, což bude znamenat omezování plavby a též i úplné zastavení plavby od 13. 7. 2026 do 13. 8. 2026 a od 30. 9. 2026 do 6. 10. 2026. Více na sps.cz.
27.05.26
Na řece Moravě bude letos nově fungovat shuttle bus, který bude svážet vodáky na nástupní i z výstupní místa. Rezervace jsou již teď možné na busmorava.cz.
26.05.26
Z důvodu nepříznivých hydrologických podmínek a vzhledem k nepříznivému výhledu počasí byl letošní závod ČPV 47. Letní Blanice zrušen.
21.05.26
Na Oravě se bude od 23.5.2026 manipulovat z přehrady Tvrdošín v běžném letním režimu, t.j. 3:00-10:00 odtok 15 m3/s. Jen 1. - 2. 6. dojde ke snížení na 12 m3/s.
18.05.26
Po téměř 20 letech jsme se pustili do celkového přeprogramování webu tak, aby vyhovoval moderním požadavkům. Snažili jsme se zachovat vizuální rozložení. Web by měl být rychlejší a zobrazování pohodlnější. Pokud byste narazili na nějaký problém, dejte vědět.
24.04.26
AVTS zjistila závažné skutečnosti. I bez platného povolení se odebírá veškerá voda z řeky Jizery a úřady místo okamžitého zákazu odběru do zajištění platného povolení jen požadují, aby majitel jezu podal žádost o povolení. Více na fb stránkách.
10.04.26
Díky spolupráci se Slovenské elektrárne, a.s. budou u řek Orava a Váh obvykle před víkendem zobrazovány plánované manipulace na přehradě Tvrdošín a VE Lipovec. Dle nich bude možné posoudit dopředu splavnost jednotlivých úseků.
22.06. Bazar prodám: Gronský kajak, délka 510cm, šířka 54cm, hmotnost 16,5kg, kostra smrk a jasan, potah polyamid 6.6 (ba
22.06. Volné místo: Chartplottery Garmin Echomap Ultra 2. Zcela nové s kompletním příslušenstvím. Garmin Echomap U
21.06. Bazar prodám: Ahoj, prodám nový bílý singl MOOD od německého výrobce Armerlite. Loď ještě nebyla na vodě a je bez
19.06. Bazar prodám: MAMBA 8.1 Ahoj, trochu jsem přibral a potřebuji novou loď, proto nabízím svou pět let starou Mambu
18.06. Práce: Dobrý večer! Potřebuji pomoci opravit dřevěnou kanoi "žebrovku" (tmelení, broušení, příp. napařování
12.06. Bazar prodám: Prodám kajak Tomahawk 375. Pohodová singlovka na klidnou vodu. Rychlý,téměř jak pevná loď. V ceně ve
11.06. Bazar prodám: Ahojte vodáci, rád by som posunul náš rodinný raft (zanovný 3 x na vode) je to Pulsar 420 podlepený
10.06. Volné místo: Pohodové řeky Provence 4.7. - 12.7.2026 https://www.povoda.cz/Zajezd/26Z006#FRANCIE---pohodove-reky
08.06. Bazar prodám: Prodám 2 ks plastových lodí Vydra. Barva zelená. Stáří lodí 5-7 let. Na všech lodích je dělaná nějak
29.05. Bazar prodám: Waka Gangsta 275 cm, 360 litrů, kajak pro velký kluky. Málo jetý.
Reklama Půjčovna lodí Metuje na polských řekách
Vtip Karla Macase
08.06.
Jihlava: Pozor mezi Medlovem a Smolínem - padlý strom přes celou řeku, za ním nachytáno několik metrů klacků,
08.06.
Tichá Orlice: 5.- 6. 6. 2026 sjezd na Sambách a Tydře z Újezda u Chocně do Týniště. Stav vody dle vodočtu v Čermné
30.04.
Crna reka: V kilometráži je značná chyba. Od kilometru 97 (most ve Skočiviru) začíná 16 km úsek 4-5, který konč
13.03.
Orlice: U Týniště je do 23.11.2026 omezen přístup k řece autem (uzavřená silnice Týniště-Albrechtice). Nejbl
09.03.
Úpa: 7.3. Havlovice - Česká Skalice. Jediný strom přes řeku - kousek před jezem ve Zliči.
01.03.
Zlatý potok: Na dolním toku Zlatého potoka (vodohospodářsky Dědina) nedoporučuji sjíždět úsek dlouhý 7 km od mo
05.02.
Úpa: Na poničeném Viktorčině splavu na Úpě mají letos začít stavební práce - viz https://konference.vrv.
04.02.
Dyje: Na rece Dyji, za Breclavi na hranicich s Rakouskem, se provadi stavebni prace za ucelem navraceni re
11.12.
Úpa: Ahoj, pozor na druhý jez v Úpici - km 32. Přenášení se zkomplikovalo - na pravém břehu řeky byla pos
18.11.
Tara: Podrobný popis splutí v NP je na http://oldskauti.cz/17-21-4-2025-kanon-reky-tary/